Kajakarstwo dla początkujących
Kajak czy Kanadyjka?
Daj się ponieść przygodzie na wodzie! Niezależnie od tego, czy wybierasz się na nie sam, czy z rodziną, okazjonalnie czy regularnie, kajaki bądź kanadyjki oferują szeroki wachlarz możliwości, w zależności od Twojego poziomu: można odkryć różne miejsca, doznać nowych wrażeń i mieć mnóstwo przy tym zabawy! Minimalnym wymogiem jest umiejętność pływania i noszenie kamizelki ratunkowej. Gotowy na przygodę?
Korzyści płynące z kajakarstwa
Korzyści płynące z kajakarstwa
Coraz więcej z nas poszukuje ucieczki od miejskiego zgiełku i wybiera turystykę na łonie natury, a kajakarstwo doskonale wpisuje się w ten trend! Daje nam możliwość odkrycia nowych miejsc i ciekawych regionów, gdzie możemy wybrać się jednodniowe czy kilkudniowe spływy kajakowe.
Niezależnie od tego, czy jest to aktywność rekreacyjna, czy sportowa, pomaga zwalczyć stres i połączyć się z naturą poprzez dotlenienie. Wzmacnia mięśnie podczas wiosłowania, w szczególności angażują się biceps i triceps, mięśnie pleców i brzucha. Jeśli chodzi o nogi, są one wykorzystywane do stabilizacji łodzi.
Jaka jest różnica w wiosłowaniu kajakiem a kanadyjka?
Kajaki i kanadyjki są często mylone ze sobą, ale różnią się wyglądem kokpitu, sposobem wiosłowania i sposobie siedzenia. Kanadyjka posiada lekką, otwartą konstrukcję z ławkami do siedzenia, dzięki temu pozwala na swobodną zmianę pozycji i wiosłuje się jednopiórkowym wiosłem. Jest też stabilniejsza i pojemniejsza, pomieści więcej osób i ładunku niż kajak, oprócz plecaków, można spakować sprzęt biwakowy, który przyda się podczas dłuższych wypraw.
Kajak ma zabudowaną konstrukcję ze specjalną luką do siedzenia, poruszamy się w nim na siedząco za pomocą wiosła dwupiórkowego. Jest szybszy i zwinniejszy, ale podczas długich spływów może być niewygodnie, wymagać częstszych przerw w celu wyprostowania nóg. Nie jest pojemny, więc ilość załadunku jest ograniczona.
Aktywność jest dostępna dla wszystkich pływaków
Jeśli tylko potrafisz pływać i nosisz kamizelkę ratunkową, każdy może uprawiać ta aktywność! Dla początkujących kajak jest generalnie łatwiejszy: pozycja siedząca jest wygodniejsza, a podwójne wiosło ułatwia sterowanie i przechylanie się w wodzie. Z drugiej strony, kanadyjka wymaga więcej techniki, ponieważ wysoka pozycja prowadzi do niestabilności i trudniej jest sterować łodzią za pomocą jednego wiosła.
Spędzanie wolnego czasu, a odkrywanie natury?
Zwłaszcza latem, najczęściej uprawia się sporty wodne. Pozwala to na odkrywanie krajobrazów wzdłuż wody, ponieważ z kajaka można dostrzec widoki, których nie można zobaczyć stojąc na brzegu np. podczas spływu można podziwiać bogactwo fauny i flory, obserwować przeróżne ptaki wodne, ryby, zwierzęta leśne. Pozwoli nam to odkryć tajniki życia podwodnego czy ekosystemów wodnych!
Ważne! Spływy kajakowe to przede wszystkim rekreacja i wyciszenie się! Powinniśmy pamiętać o zachowaniu ciszy oraz niezaśmiecanie terenów wodnych jak i leśnych! Żyjmy w zgodzie z naturą!
A Ty zdecydujesz się na taką formę aktywności?