🚚 Skorzystaj z DARMOWEJ DOSTAWY za zakupy powyżej 200 zł! A do tego, masz 100 dni na zwrot produktów!

Przygotuj się przed wędrówką!

Piesza wędrówka jest łatwo dostępną aktywnością, którą można uprawiać praktycznie wszędzie, w każdych warunkach, grupowo czy samotnie. Korzystnie wpływa na nasze samopoczucie zarówno psychiczne, jak i fizyczne. Sprawia, że zyskujemy więcej energii, ponieważ pobudzany jest system krwionośny, który pracuje wydajniej, zaopatrując mózg w świeży tlen. Wędrówki poprawiają naszą wydolność oraz wzmacniają mięśnie i stawy.

Pamiętajmy, że szlaki oraz stopnie trudności dobieramy do swoich możliwości jak i umiejętności!

Image
Image

Oceń swoją kondycję fizyczną

Jeśli masz na co dzień siedzący tryb życia i od lat nie uprawiałeś żadnego sportu, nie ryzykuj wędrówki bez wcześniejszego przygotowania! Zamieniłaby się w prawdziwą mękę z kontuzją i prawdopodobnie szybko musiałbyś zrezygnować... a szkoda!

Rozpocznij od krótkich tras, a następnie powoli zwiększaj ich intensywność i dystans, by stopniowo budować wytrzymałość oraz kondycję. Trenuj regularnie wtedy organizm przyzwyczai się do wysiłku i stanie się Twoim nawykiem, który zbliży do osiągnięcia celu.

Szukaj swoich mocnych i słabych stron, nad którymi musisz popracować, aby dokonać postępu.Taka analiza pozwoli Ci to na jak oszacowanie poziomu sprawności. Najtrudniej jest zacząć. Po miesiącu lub dwóch dojdziesz do wprawy i będziesz mógł zwiększać czas trwania, lub intensywność treningu.

 

Wyznacz cel

Na początku musisz zadać sobie pytanie, jaki jest Twój cel? Co chcesz osiągnąć? Dlaczego chcesz to zrobić? Chcesz przygotować się na jednodniową czy kilkudniową wędrówkę? W górach czy po płaskim terenie? To określi rodzaj wysiłku, ile zajmie czasu na przygotowania oraz sprzęt turystyczny (wagę plecaka), jaki musisz ze sobą zabrać podczas wyprawy.  

Daj sobie czas

Przygotowanie wymaga czasu, nawet dzięki intensywnemu treningu nie przygotujesz się w ciągu jednego czy dwóch tygodni! A co więcej, można narazić się na kontuzje. Jeśli dobrze się zorganizujesz, poświęcisz więcej czasu na przygotowania, tym większe prawdopodobieństwo, że osiągniesz swój cel!

Nie ma absolutnej żadnej reguły ile czasu zajmują przygotowania do wyprawy – każda osoba ma inne predyspozycje. Możemy wstępnie oszacować, na przykład, że osoba, która jest aktywna fizycznie i robi często wypady górskie, będzie potrzebowała około od 1 do 2 miesięcy przygotowań, aby wyruszyć na tygodniową wędrówkę, dla osoby nieaktywnej fizycznie zajmie to od 6 do 9 miesięcy.

Motywuj siebie na każdym kroku i śledź swoje postępy, to da Ci zastrzyk energii!

   

Jak się przygotować?

Image
Image
Image

1. Popraw swoją wytrzymałość

Bieganie, jazda na rowerze i pływanie to dobre sposoby, by poprawić wytrzymałość. Biegaj po ziemi, nie po betonie, jest to zdrowsze dla Twoich stawów. Jeśli masz taką możliwość, postaraj się naprzemiennie pokonywać płaski i pagórkowaty teren, aby zróżnicować trening i poziom trudności. Urozmaicaj treningi ... żebyś nie znudził się, ale jeśli na przykład nienawidzisz pływania, wykreśl je ze swojej listy. Nie musisz być najlepszym we wszystkim.

2. Treningi cardio i interwały

Treningi cardio jak bieganie czy jazda na rowerze itp.są świetne na początek, by poprawić wytrzymałość ale warto wprowadzić po 2-3 miesiącach treningi interwałowe, by poprawić wydolność układu sercowo–naczyniowego, który przyczynia się do zwiększenia tolerancji wysiłku fizycznego przez nasz organizm. Są to treningi intensywne i nastawione na maksymalne przyspieszenie tętna oraz metabolizmu. Interwał polega na wykonywaniu serii ćwiczeń o dużej intensywności – na poziomie 80-90% maksymalnego tętna z przerwami, podczas których tętno spada do 50–60%. 

 

3. Trening siłowy

Przede wszystkim trzeba skupić się na ćwiczeniach wzmacniających mięśnie nóg, brzucha i grzbietu (potrzebne, aby utrzymać plecak). Te partie będą intensywnie pracować podczas wyprawy. Nie zapominaj również o regeneracji i piciu wody podczas treningów.

 

 

 
Image

Jak powinien wyglądać trening interwałowy?

1. 5-7 minutowa rozgrzewka dynamiczna jak i rozciągająca (dynamiczne pajacyki, podskoki, wymachy nóg i ramion, rozciąganie ciała za pomocą skłonów i skrętów).

2.
Następnie wykonujemy sprint przez 15 sekund (maksymalny poziom intensywności na poziomie 80-90% maksymalnego tętna).

3.
Szybki trucht przez 45 sekund (tętno spada do 50–60%).


4. Punkty 2. i 3. powtórzyć 7-10 razy.

5. Powolnym truchtem kończymy trening, trwa około 10 minut (jego celem to schłodzenie organizmu, uspokojenie akcji serca i wyrównanie oddechu).

6. Rozciąganie przez 5 minut.
 

Ważne zasady

Mimo że trening interwałowy jest krótki, jest bardzo obciążający dla organizmu.        
Z czasem można zwiększać liczbę interwałów, ale nie powinna wynosić więcej niż 25 minut. Maksymalnie można wykonywać ten trening 3 razy w tygodniu (przerwa między treningami powinna wynosić 48 godzin).

 

Image


Gdzie odbędzie się Twoja następna podróż? Podziel się z nami 😉

    Wybierz rozmiar